Chcete se naučit vypnout a opravdu relaxovat?

Uf, není to tak jednoduché, jak to vypadá, viďte?

Spolu to zvládneme!

Teplé dny už jsou tady, léto pomalu začíná a s ním prázdniny, dovolené, čas odpočinku a proto jsem připravila pro vás webinář zdarma " Jak se naučit vypnout a opravdu relaxovat nejen na dovolené".

Jak chytit druhý dech

  • → Jdu to rozdýchat
  • → Do posledního dechu
  • → To bylo dech beroucí …

Všichni mistři, sanjásynové, jogíni používají a doporučují dech, jako nejpřirozenější způsob jak se koncentrovat, zklidnit a vůbec pracovat s jemnějšími energiemi.

Pokud se vám například rozrušením začne zrychlovat dech a tep můžete ho, pokud vědomě zpomalíte a prohloubíte dýchání, zase dle potřeby zharmonizovat.

Pokud vnímáte a uvědomujete si svůj dech, je to také nejjednodušší způsob jak být teď a tady. Protože jinak vaše myšlenky a vaše pozornost mají přirozenou tendenci těkat od jednoho vjemu ke druhému a odvádět tak vaši pozornost od přítomnosti.

Krásně se dá uvědomování dechu také využít, třeba když přivoníte ke květině a dech spojíte s představou, že vůní postupně naplníte celé tělo. Dechem můžete udržet pozornost v jakékoli části těla a zpřítomnit si v ní světlo.

Časem se člověk snažil podvědomě pojmenovat způsoby, kterými přirozeně využíval dech a zjišťoval, že nejsou náhodná. Člověk časem přirozené popsal možnosti jak dech využit.

Spojení dechu s chůzí

Např. To musím rozdýchat a rozchodit vůbec není náhodné spojení dechu s chůzí, nebo s pohybem vůbec. Dech vám totiž tak může pomoci se stabilizovat u zklidňující myšlenky a představy. Dech lze skvěle využít při chůzi, kdy se například na 4 kroky nadechuji a na 4 kroky vydechuji, stačí takto 5 minut při chůzi nemyslet na nic jiného a krásně si vyčistíte hlavu. Rytmus na kolik kroků je nádech a na kolik výdech si každý upraví individuálně. Skvělé je chůzi doplnit o meditaci. Jednu takovou právě pro chůzi jsem pro vás už vytvořila a najdete ji v Minutěnkách.

Zajímavosti

  • → Dříve mluvčí a rétoři cvičili hlas a řeč při chůzi do kopce, aby se naučili mluvit a ovládat dech, i když jsou zadýcháni.
  • → Když jsem chodila na hodiny zpěvu k Lídě Nopové radila mně, abych své oblíbené písničky halekala plným hlasem z kopce na kopec, aby můj hlas dostal sílu .
  • → Sportovci například při tenisu, ve chvíli, kdy odehrávají úder tak výdechem, někdy i výkřikem zpevní tělo a vyvinou větší sílu.

Dechem proti stresu a nevhodným myšlenkám

Hlubokým dýcháním se můžeme uklidnit, když nás přepadne stres nebo tréma. Přijít na jiné myšlenky – pokud nám lezou neustále do hlavy ty „nevhodné“. Jak to udělat?

Na chvíli zavřete oči a soustřeďte se pouze na dech, na nosní dírky, kudy se do těla dostává vzduch, kam dále proudí, pošlete ho do hrudníku, do břicha, ale i do beder. Tělo se krásně okysličí, svaly se uvolní a protáhnou a hlava se začne soustředit na něco užitečnějšího, než na témata, která vám berou energii.

Mohli bychom přinést spoustu dalších krásných možností, jak dechem propojit koncentraci, myšlení, vizualizaci a vše spojit v pohybu. Pro uvědomělý rozvoj krásy a prohloubení dechu s jemějšími energiemi jsem pro vás připravila metodiku „Umění dýchat“. 10 dechových technik+ meditaci šťastného dechu, kterými vás ve videu provedu. Jsou to dýchací cvičení, která praktikuji již mnoho let a možná jsem na nich i trochu závislá.

Pravidelné praktikování různých dechových technik přináší mnoho blahodárných účinků:

✓ redukuje stres a nervozitu;
✓ pročišťuje krev a dýchací systém;
✓ vyrovnává funkci obou mozkových hemisfér;
✓ posiluje dýchací orgány;
✓ pročišťuje mysl, zlepšuje schopnost soustředění a zvyšuje bdělost;
✓ okysličuje celé tělo – organismus se tak efektivněji zbavuje toxinů;
✓ obnovuje vnitřní klid a přináší harmonii;
✓ obnovuje elasticitu pleti a tím omlazuje;
✓ vede k redukci hmotnosti;

A benefitů vědomého dýchání bych mohla vyjmenovávat ještě mnoho. Ale věřte mně, lepší než o tom mluvit, je si to vyzkoušet, abyste sami vyzkoušeli blahodárné účinky, o kterých v článku píšu .

Zkuste si třeba Dech Ram, který vás naplní životní energií.

DECH RAM

Vydechni co nejvíce z plných plic. Pak se pomalu nadechuj a současně s tím zvedej ruce do výše. Při nadechování soustředěně mysli na to, že ti do nitra vstupuje láska, mír a harmonie s vesmírem.

Zůstaň co nejdéle nadechnutý, paže zdvižené, a těš se z vnitřní a vnější harmonie. Po dosažení krajní meze rychle vydechni a vyslov přitom slovo RAM.

(Paulo Coelho Poutník)

Více dechových technik a pomůcek najdete ve speciálním on-line kurzu Umění dýchat, do kterého vás srdečně zvu. :)

Gabriela Filippi

Herečka, autorka Léčivého divadla, duchovní průvodkyně

DÁREK PRO VÁS

Meditace
Křišťálová koule

Ochranná meditace pro dospělé i pro děti. Pro každého, kdo věří na kouzla. ♡

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů