[AUDIO] Noční setkání s Fráňou Drtikolem

 

Vzbudila jsem se ve dvě hodiny ráno. Věděla jsem, že pokračovat ve spánku není v plánu. Usedla jsem k meditaci, pomodlila se a pak začala velká jízda do neznáma. Do prožitků, zkušenosti a setkání, na která nejsme nikdy dostatečně připraveni.

Setkání #1

Věděla jsem jedno: že strach nemůže dostat prostor, pokud chci nahlédnout dál. Mé tělo začalo měnit podobu od maličkatého až po rozpínající se do celé místnosti, do celého světa. Fyzicky jsem cítila proměnlivost. Bolela, šokovala mě. S KAŽDOU MYŠLENKOU STRACHU JSEM SE MODLILA, UBEZPEČOVALA SEBE I BOHA :), ŽE DŮVĚŘUJI JEHO OCHRANĚ.

Po několika hodinách, ve kterých došlo k velkým očistám, mně byli představeni mí patroni, ochránci a průvodci. Sestupovali ze světelných říší, mezi nimi i Fráňa Drtikol. Patron Léčivého divadla.

Hleděl na mě, hovořil o mystické cestě v umění, kdy záleží na umělci, čím zaměstnává své nitro. O sebevýchově v meditaci, v čistotě myšlenek, ve směřování k Bohu, v odevzdání se do jeho vůle. O soustavné očistě, blokování svých negací tíhnutím k Bohu, zdrženlivosti od všech pozemských svodů, aby umění, které zprostředkovává, bylo skutečně léčivé a uvádějící smyslový a nadsmyslový svět do souladu. Tím harmonizuje struktury člověka a umělec se tak stává knězem vyšších projevů.

Od této chvíle dohlížel na mou tvorbu.

fb drtikol

Setkání #2

Druhé setkání proběhlo o několik měsíců později.

Věnují se skoro třicet let józe, byla jsem na na hodině, když jsem dostala silný impuls, abych hned z Prahy odjela do Příbrami a vyhledala Fráňu. Omluvila jsem se z půli hodiny a jela.

Na hřbitově jsem našla jeho hrob, sedla jsem si před něj, zavřela oči a Fráňa se v mém vnitřním zraku zjevil přede mnou v lotosovém sedu a v rukou držel kytici z bílých, červených a modrých kvítek. Podal mně ji a sdělil prosbu,

aby naše mateřština zaznívala z jeviště ve své kráse a tím v lidech probouzela národní hrdost a vědomí vyvoleného národa posvěceněho v Bohu…

Často sedává v hledišti a je přítomen představení, přestože je již dlouho v duchovních světech. Inspiroval mě i k vytvoření nového meditativního představení Spirituální déšť, kde zaznívá jeho prožití samádhi.

Mé setkání s Drtikolovým samádhi

A víte, kdy jsem jej poprvé četla? Má drahá přítelkyně baletka a jogínka Věra Ždichyncová mě před deseti lety vítala ve dveřích ručním přepisem Drtikolova samádhi, které v totalitě tajně přepisovala. Prý ji bylo sděleno, aby mně jej věnovala.

Náhody neexistují a když je žák připraven, učitelé přicházejí. Ať ještě žijící anebo zesnulí a přitom stále vyučující, tak jako můj učitel Fráňa Drtikol.

S láskou k němu jsem pro všechny duchovně hledající nahovořila jeho prožitek nirvány. Možná tak mnozí získají odpověď na otázku jaké to je rozplynout se v Bohu.

Děkuji také panu Karlu Funkovi, který sepsal knihu Mystik a učitel a jehož literární působení je obdivuhodné a nekonečně inspirující.

Poslední setkání

A mé zatím poslední setkání s Fráňou? Je úsměvné. Jeli jsme do Příbrami kupovat nové auto na cesty s Léčivým divadlem. Sněžilo tak, že jsem bloudila hřbitovem a nemohla Fráňu najít. Naštěstí se mně to povedlo a tak jsem dostala zprávu, že náš nový vůz ponese jméno Drtikol. A tak jsem s Fráňou neustále. Na cestách, ale i v tvorbě. Někteří mají jako můzu Thálii, já toho, co drtí kola. :)

Zaposlouchejte se. ❤

Gabriela Filippi

Herečka, autorka Léčivého divadla, duchovní průvodkyně

DÁREK PRO VÁS

Meditace
Křišťálová koule

Ochranná meditace pro dospělé i pro děti. Pro každého, kdo věří na kouzla. ♡

Přeji si meditaci
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.