Všichni mistři, sanjásynové, jogíni používají a doporučují dech, jako nejpřirozenější způsob jak se koncentrovat, zklidnit a vůbec pracovat s jemnějšími energiemi.
Pokud se vám například rozrušením začne zrychlovat dech a tep můžete ho, pokud vědomě zpomalíte a prohloubíte dýchání, zase dle potřeby zharmonizovat.
Pokud vnímáte a uvědomujete si svůj dech, je to také nejjednodušší způsob jak být teď a tady. Protože jinak vaše myšlenky a vaše pozornost mají přirozenou tendenci těkat od jednoho vjemu ke druhému a odvádět tak vaši pozornost od přítomnosti.
Krásně se dá uvědomování dechu také využít, třeba když přivoníte ke květině a dech spojíte s představou, že vůní postupně naplníte celé tělo. Dechem můžete udržet pozornost v jakékoli části těla a zpřítomnit si v ní světlo.
Časem se člověk snažil podvědomě pojmenovat způsoby, kterými přirozeně využíval dech a zjišťoval, že nejsou náhodná. Člověk časem přirozené popsal možnosti jak dech využit.
Např. To musím rozdýchat a rozchodit vůbec není náhodné spojení dechu s chůzí, nebo s pohybem vůbec. Dech vám totiž tak může pomoci se stabilizovat u zklidňující myšlenky a představy. Dech lze skvěle využít při chůzi, kdy se například na 4 kroky nadechuji a na 4 kroky vydechuji, stačí takto 5 minut při chůzi nemyslet na nic jiného a krásně si vyčistíte hlavu. Rytmus na kolik kroků je nádech a na kolik výdech si každý upraví individuálně. Skvělé je chůzi doplnit o meditaci. Jednu takovou právě pro chůzi jsem pro vás už vytvořila a najdete ji v Minutěnkách.
Hlubokým dýcháním se můžeme uklidnit, když nás přepadne stres nebo tréma. Přijít na jiné myšlenky – pokud nám lezou neustále do hlavy ty „nevhodné“. Jak to udělat?
Na chvíli zavřete oči a soustřeďte se pouze na dech, na nosní dírky, kudy se do těla dostává vzduch, kam dále proudí, pošlete ho do hrudníku, do břicha, ale i do beder. Tělo se krásně okysličí, svaly se uvolní a protáhnou a hlava se začne soustředit na něco užitečnějšího, než na témata, která vám berou energii.
Mohli bychom přinést spoustu dalších krásných možností, jak dechem propojit koncentraci, myšlení, vizualizaci a vše spojit v pohybu. Pro uvědomělý rozvoj krásy a prohloubení dechu s jemějšími energiemi jsem pro vás připravila metodiku „Umění dýchat“. 10 dechových technik+ meditaci šťastného dechu, kterými vás ve videu provedu. Jsou to dýchací cvičení, která praktikuji již mnoho let a možná jsem na nich i trochu závislá.
✓ redukuje stres a nervozitu;
✓ pročišťuje krev a dýchací systém;
✓ vyrovnává funkci obou mozkových hemisfér;
✓ posiluje dýchací orgány;
✓ pročišťuje mysl, zlepšuje schopnost soustředění a zvyšuje bdělost;
✓ okysličuje celé tělo – organismus se tak efektivněji zbavuje toxinů;
✓ obnovuje vnitřní klid a přináší harmonii;
✓ obnovuje elasticitu pleti a tím omlazuje;
✓ vede k redukci hmotnosti;
A benefitů vědomého dýchání bych mohla vyjmenovávat ještě mnoho. Ale věřte mně, lepší než o tom mluvit, je si to vyzkoušet, abyste sami vyzkoušeli blahodárné účinky, o kterých v článku píšu .
Vydechni co nejvíce z plných plic. Pak se pomalu nadechuj a současně s tím zvedej ruce do výše. Při nadechování soustředěně mysli na to, že ti do nitra vstupuje láska, mír a harmonie s vesmírem.
Zůstaň co nejdéle nadechnutý, paže zdvižené, a těš se z vnitřní a vnější harmonie. Po dosažení krajní meze rychle vydechni a vyslov přitom slovo RAM.
(Paulo Coelho Poutník)
Více dechových technik a pomůcek najdete ve speciálním on-line kurzu Umění dýchat, do kterého vás srdečně zvu. :)
DÁREK PRO VÁS
Ochranná meditace pro dospělé i pro děti. Pro každého, kdo věří na kouzla. ♡